Līdz ar ārkārtas situācijas sākšanos 13.martā ar mērķi ierobežot Covid-19 izplatību, arī Kandavas Multifunkcionālais jaunatnes iniciatīvu centrs “Nagla” uzreiz bez vilcināšanās uzsāka digitālo jaunatnes darbu, turpinot jauniešiem piedāvāt saturīgas brīvā laika pavadīšanas iespējas. Mūsu darbu pamanīja gan citu novadu kolēģi jaunatnes jomā, gan pāraugošās institūcijas valsts mērogā. Piemēram, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra mūs aicināja piedalīties vebinārā, kurā online piedalījās vēl vismaz 50 dalībnieki, lai uzklausītu mūsu pieredzi digitālā darbā ar jauniešiem novadā. Tādēļ vēlamies arī mūsu novadniekiem pastāstīt, ka mums viss notiek, nekas nav apstājies.
Digitālajā darbā izmantojam galvenokārt trīs platformas: mājas lapu, Instagram un Whatsapp. Mūsu mājas lapā www.jcnagla.lv esam apkopojuši informāciju, kuru var izmantot jaunieši, vecāki, skolotāji un citu novadu jaunatnes darbinieki. Esam sagatavojuši 47 idejas bērniem un jauniešiem saturīgai brīvā laika pavadīšanai. Esam izveidojuši mēnešu plānus tā, lai bērni un jaunieši uzdevumus var pildīt mājās, piemēram, pagatavo sviestmaizes visai ģimenei vai salabo mājās to, kas saplīsis. Uzdevumus var pildīt ne tikai jaunietis, bet visa ģimene kopā. Tāpat esam apkopojuši konkursus, kuros jaunieši var piedalīties. Mūsu jaunatnes darbiniece ir publicējusi konkursu tabulu, kurā redzams konkurss, konkursa uzdevums, izpildes termiņš un tiešsaistes links uz konkursa nosacījumiem. Vēl viņa ir apkopojusi vebinārus un tiešsaistes mācības jaunatnes jomā, ir sagatavota tabula ar vebināru tēmu, datumu un pieteikšanās linku. Šīs abas tabulas reizi nedēļā tiek atjaunotas, papildinot ar aktuālo informāciju. Tāpat esam atraduši vērtīgus resursus no platformas uzvedība.lv – veselīgas darba dienas bingo, kārtības spēle jauniešiem, idejas ar uzdevumiem pastaigās, idejas garlaicības novēršanai vai lietderīgai pauzei ikdienā. Šos materiālus ikviens var atvērt datorā, planšetē vai savā mobilajā tālrunī. Vēl esam apkopojuši resursus un izveidojuši sarakstu ar kultūras aktivitātēm un pasākumiem, kurus bērni un jaunieši var apmeklēt sev piemērotā laikā un vietā, piemēram mājās uz dīvāna. Bēri un jaunieši var skatīties kino un teātra izrādes, klausīties koncertus, lasīt grāmatas vai doties virtuālās ekskursijās. Vēl mūsu mājas lapā ir pieejama informācija ar tiešsaistes linkiem par emocionālo un sociālo atbalstu nedrošā brīdī. Noteikti aicinām ieskatīties mūsu mājas lapā www.jcnagla.lv
Vēl mēs darbā ar jauniešiem izmantojam Instagram platformu. Mums ir arī konts Facebook platformā @jcnagla, taču tur mums ir tikai 214 sekotāji un lielākoties tie ir skolotāji un vecāki, turklāt mūsu story apskatās tikai 5-12 cilvēki dienā. Savukārt, Instagram platformā @jcnagla mums ir 609 sekotāji, un tie tiešām ir Kandavas novada jaunieši 13-25 gadu vecumā, turklāt mūsu story ik dienu apskatās 150-200 jaunieši. Līdz ar to Instagram ir platforma, ar kuru šobrīd varam sasniegt ievērojamu jauniešu skaitu. Ko mēs darām Instagramā? Sākām 13.martā ar mūzikas izaicinājumu, aicinot jauniešus katru dienu publicēt tematisko dziesmu. Kopumā piedalījās 34 Kandavas novada jaunieši, 4 jaunieši piedalījās visas 30 dienas, nopelnot sev veicināšanas balvu. Pēc mūzikas izaicinājuma esam uzsākuši foto un mūzikas izaicinājumu, aicinot katru dienu jauniešus publicēt tematisko bildi un dziesmu. Šobrīd mums ir aktīvi 16 Kandavas novada jaunieši, kuri piedalās. Mēneša beigās apkoposim rezultātus. Vēl mēs savos story publiskojam anketiņas, kuras jaunieši aizpilda. Tāpat jaunieši uzlabo savas digitālās prasmes, paši izdomā un sagatavo savas anketas, mēs tās publicējam un tā jaunieši var līdzdarboties. Vēl mēs filmējam mūsu ikdienu, stāstām un rādām jauniešiem sadzīvi, dažādas informatīvas lietas. Jauniešiem ļoti interesē, kā mums darbiniekiem iet, vēlas uzturēt komunikāciju. Aprīļa beigās publicējām tematiskos story ar video un bildēm par dabai draudzīgu dzīvesveidu. Rādījām un stāstījām lietas no savām mājām, un jaunieši aptaujās atzīmēja, ka tas ir interesanti un viņiem tiešam patīk. Nākamos tematiskos story jau gatavos paši jaunieši, esam noskaidrojuši, ka jaunieši vēlas digitālās ēdienu gatavošanas nodarbības un digitālās sporta nodarbības. Mums prieks, ka šādi varam sniegt jauniešiem iespēju līdzdarboties. Jaunieši paši izdomā savus izaicinājumus un aicina Kandavas novada jauniešus tos izpildīt, piemēram, publicē mēles mežģus vai uzdevumu pārveidot savu apģērbu. Jauniešiem patīk mūsu darbošanās Instagram platformā, taču no darbinieku puses, tas prasa daudz laiku, enerģiju un uzmanību. Taču priecājamies, ka ir aptverti 150-200 jaunieši katru dienu. Uz vietas “Naglā” mēs nekad nevaram vienlaicīgi pulcināt, kur nu vēl nodarbināt 150-200 bērnus un jauniešus.
Vēl mēs izmantojam WhatsApp platformu, kurā mums ir sešas grupas: JC Nagla aktīvie jaunieši (31 biedrs); Matkules jaunieši (14 biedri); Vānes jaunieši (9 biedri); Zemītes jaunieši (10 biedri); Zantes jaunieši (8 biedri); Cēres jaunieši (19 biedri), kā arī individuālās sarakstes ar 10 Award programmas jauniešiem. Kopā WhatsApp platformā mēs strādājam ar aptuveni 101 jaunieti. Mans (jauniešu centra vadītājas) telefona numurs ir publiski pieejams, līdz ar to jaunieši var sazināties ar mani jebkurā laikā. Jaunieši gan ir ļoti noguruši no sarakstēm, tādēļ cenšamies viņus nenoslogot. Ar Award jauniešiem sazvanāmies, parunājamies un jaunieši arī paši stāsta – viņi ir ļoti noguruši no šīs digitalizācijas un vēlas nolikt telefonu un atpūsties. Tāpat jaunieši ir ļoti noilgojušies pēc komunikācijas reālajā vidē. Mēs ceram, ka pavisam drīz šie drošības pasākumi beigsies un atkal varēsim tikties klātienē.
Mēs, darbinieki, šobrīd tiešām esam noslogoti, mūsu datori un telefoni ir karsti. Bieži vien arī ārpus darba laika jaunieši turpina mums rakstīt, turpina komunicēt. Citreiz saņemam aicinājumus sākt digitālās nodarbības zoom.com platformā, vai kļūt par brīvprātīgo vēstnešiem palīdzības sniegšanai, taču tad mums būtu jāalgo vēl viens darbinieks, lai spētu to visu aptvert un arī kvalitatīvi izdarīt. Vēl mums, darbiniekiem, ir iespēja doties virtuālās ekskursijās un paskatīties, kas notiek citos novados vai jauniešu centros, varam pasmelties idejas. Piemēram, mūs ļoti iedvesmo Jūrmalas un Iecavas jauniešu centru aktivitātes. Novēlam arī pārējiem digitālā darba censoņiem neforsēt! Mācēt pateikt nē, veltīt laiku ne tikai datoriem un telefoniem, bet arī sev un savai ģimenei.
Ieva Ozoliņa
Jauniešu centra “Nagla” vadītāja