6. februāris visā pasaulē tiek atzīmēta kā drošāka interneta diena. Mēs esam lepni, ka mūsu novadā ir pašiem savs drošāka interneta vēstnesis – jauniešu centra vadītāja Ieva. Mēs – jauniešu centrs aicinājām skolas, bibliotēkas un citus interneta piekļuves punktus pievērst uzmanību drošāka interneta lietošanai. Mūsu drošāka interneta vēstnesis ciemojās arī Kandavas pilsētas bibliotēkā, kur pārrunāja biežāk pieļautās kļūdas pie publiskajiem interneta un datora piekļuves punktiem. Pēcpusdienā jauniete Evita jauniešu centrā vadīja nodarbību par drošāku interneta lietošanu un bija sagatavojusi pētījumu ar 8 jautājumiem. Aicinām iepazīties ar pētījuma rezultātiem raksta turpinājumā!...
1.Vai esat aizdomājušies par to , kāpēc jūs uzaicina nepazīstami cilvēki sociālajos tīklos?
Jaunieši atbildēja, ka visticamāk tāpēc, ka viņi grib iepazīt jaunus draugus, skaistas bildes, foršas personības un ir interese. Ne visi jaunieši ir aizdomājušies par to, ka ne visiem vajadzētu būt publiski pieejamām privātajām bildēm un informācijai… Tā pat vajadzētu piestrādāt pie drošības iestatījumiem.
2.Vai uzskatāt, ka nepazīstamiem cilvēkiem ir pareizi izpaust informāciju par to kur dzīvojat, kur mācaties , cikos ejat un nākat no skolas, utt?
Jaunieši atbildēja, ka nē. Nedrīkst neko stāstīt par sevi svešiem cilvēkiem, tas nav droši. Ir neieciešams padomāt, kā jauniešu sociālie profili izskatās no malas, ko svešinieki var uzzināt.
3.Vai esat atklājuši saviem draugiem kādreiz savas sociālo tīklu paroles? Kāpēc?
Jaunieši atbildēja, ka nē! Jo tas nav droši un tu nekad nezini, kas notiks, ja ar savu draugu sastrīdēsies… Paroles vari zināt tikai tu pats!
4.Vai esat aprēķinājuši ,cik ilgu laiku (stundas) patērējat internetā?
Jaunieši atbildēja, ka visu dienu! Apmēram no 8:00 - 1:00(naktī)!
5.Vai uzskatāt, ka sociālie tīkli ir droša vieta , lai atrastu sev jaunus draugus?
Jaunieši atbildēja, ka nē! Labāk ir atrast jaunus draugus skolā, pasākumos, jauniešu centrā. Jo tu nekad nezini, kāds cilvēks ir telefona/datora otrā pusē. Tie var būt arī viltus profili ar krāpniekiem vai ļaundariem…
6.Vai bieži mēdzat apstiprināt sociālajos tīklos sev nezināmas personas? Kāpēc?
Jaunieši atbildēja, ka kā kuru reizi. Jaunieši atzina, ka ir grūti, ja tevi uzaicina draudzēties simpātisks cilvēks! Jo rodas interese un simpātijas… Protams, kārtīgi padomājot, tas varētu būt arī viltus profils!
7. Vai bieži atbildat uz nepazīstamu cilvēku vēstulēm?
Jaunieši atbildēja, ka ļoti reti. Lielākoties jaunieši ir uzlikuši drošības iestatījumu, ka ar viņiem var sazināties tikai draugi.
8. Kādas ir biežāk pieļautās kļūdas internetā?
Jaunieši atbildēja, ka apsaukāšanās internetā, dumju bilžu ievietošana, aizmirst izlogoties no saviem kontiem, spēlēt spēles un palikt atkarīgam, izsmiet citus ar asiem komentāriem vai dislaikiem, .
Pētījuma secinājums: Jaunieši paši saprot, ka internets no otras ekrāna puses nav drošs un to, ka ir jāapzinās sekas par katru sliktu komentāru vai citām lietām, ko ievietojam publiskajā telpā - internetā. Un paši jaunieši saprot, ka internetā nedrīkst atstāt atvērtus profilus, vienmēr ir jāizlogojas, lai citi nevar ļaunprātīgi izmantot šo piekļuvi. Pat tad ja profili nav atvērti, tos tāpat var uzlauzt, tāpēc parolei ir jābūt īpaši drošai! Un jāatceras, ka internets nav slikts, galvenais ir apdomāt savu rīcību un sekas katram postam! :)
Ieteikumi drošākai interneta lietošanai:
Pētījuma autore Evita un pētījuma apkopojuma autore Linda Liāna. :)