Jauniešu projekta “Sāc ar sevi!” izbraukuma pasākumi Kandavas novadā

25.10.2019

nagla_6.jpgSeptembrī Kandavas novada iedzīvotāji, galvenokārt jaunieši, tika aicināti piedalīties Eiropas Solidaritātes korpusa programmas Solidaritātes projekta "Sāc ar sevi!" aktivitātēs, kurā mērķis ir veicināt jauniešu līdzdalību un pilsonisko atbildību, attīstot dabai draudzīga dzīvesveida kustību Kandavas novadā, izmantojot bezatkritumu pieeju (zero waste) kā instrumentu. Septembra mēnesī norisinājās pētījums, kurā jaunieši fiksēja un pētīja savu ekoloģisko pēdu jeb aiz sevis atstātos ikdienas atkritumus. Taču oktobra mēnesī projekta komanda organizēja 6 izbraukuma pasākumus Kandavas novadā, informējot bērnus un jauniešus par zero waste jeb bezatkritumu pieeju, ikdienas alternatīvām atkritumu samazināšanai un īstenoja meistarklasi bišu vaska lupatiņas izgatavošanā, pagatavojot personalizētus zero waste aksesuāru. Vairāk un plašāk raksta turpinājumā... Kā arī apskati bilžu galeriju! :)

Septembra mēnesī bērni un jaunieši no Kandavas novada piedalījās pētījumā un 7 dienas pēc kārtas fiksēja savus ikdienas atkritumus. Kopumā tika saņemti aptuveni 60 bērnu un jauniešu pētījumu pieteikumi. Pamatojoties uz pētījuma rezultātiem, var secināt, ka Kandavas novadā septembra mēnesī tika saražotas 1289 atkritumu vienības nedēļas laikā. Visvairāk tiek izmantoti plastmasa un kompozītmateriāli (dažādu materiālu sakausējumi, t.sk. plastmasa). Kā arī novērtos, ka tieši Kandavas pilsētas iedzīvotājiem ļoti daudz tiek izmesti arī organiskie atkritumi, kas pagastos nav novērojams, jo cilvēki ir ierīkojuši komposta tvertnes. Pamatojoties uz pētījuma rezultātiem tika organizēti projekta izbraukuma pasākumi. Oktobrī projekta īstenotāji izstrādāja ieteikumus un galvenos secinājumus par situāciju novadā un devās pie pētījuma dalībniekiem.

            Izbraukumi norisinājās 14., 15., 16. oktobrī Cēres, Zantes, Zemītes un Vānes pagastos un Kandavas Reģionālajā vidusskolā, savukārt, 19. oktobrī uz meistarklasi un prezentāciju MJIC “Nagla” tika aicināti dalībnieki, kuri dzīvo Kandavā. Izbraukumos dalībnieki izzināja situāciju gan novadā, gan savā pagastā, kā arī tika iepazīstināti ar zero waste jeb bez atkritumu dzīvesveida pamatprincipiem un alternatīvām iespējām. Jāatzīst, ka ļoti daudzi uzskata, ka zero waste ir saistāms ar atkritumu šķirošanu, taču tā ir apzināta resursu izmantošana un izvairīšanās no vienreizlietojamām precēm un iepakojumiem. Pētījuma dalībnieki uzzināja, ka daudzas ikdienā lietojamas preces iespējams aizstāt ar ko ilgtspējīgāku, piemēram, ikdienā lietojamo šampūnu var aizstāt ar šampūnziepēm, plastmasas salmiņiem ir vairākas dabai draudzīgākas alternatīvas - metāla, bambusa vai pat niedra salmiņi, savukārt sieviešu higiēnas produktus var aizstāt ar menstruālo piltuvi. Tā kā jaunieši guva jaunas atklāsmes, pēc informatīvās daļas daudzi uzdeva sev interesējošus jautājumus, lai vairāk izzinātu alternatīvās iespējas. Viena no galvenajām aktivitātēm izbraukumos bija meistarklase, kurā dalībnieki pagatavoja bišu vaska drānas, kas lietojamas pārtikas plēves vietā. Par šo meistarklasi projekta īstenotāji saņēma daudzus atzinīgus vārdus gan no pašiem dalībniekiem, gan no pieaugušajiem un skolotājiem. Uz meistarklasēm kopā ieradās 82 dalībnieki, kas liecina par to, ka jauniešiem ir interese par tīru un sakoptu vidi ap sevi, kā arī zero waste dzīvesveidu ikdienā. Nodarbībās piedalījās dažāda vecuma dalībnieki - gan pamatskolēni, studenti, kā arī pieaugušie un skolotāji. Visvairāk dalībnieku bija no Kandavas.

Projekta aktivitātes tupināsies un laika posmā no 21.10. līdz 10.11. norisinās pētījuma otrā kārta, kurā aicināti piedalīties pirmās kārtas dalībnieki un interesenti, kuri nepiedalījās pirmajā kārtā. Otrās kārtas mērķis ir aizpildīt vēlreiz pieteikumu, bet samazināt atkritumu skaitu vismaz par vienu vienību. Tādā veidā var izaicināt dalībniekus uz dabai draudzīgāku dzīves veidu, izmantojot alternatīvas ne tik ilgstpējīgiem materiāliem.

Projekts "Sāc ar sevi!" tika finansēts ar Eiropas Komisijas Eiropas Solidaritātes korpusa, kuru Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.

 Jauniete Gita Agapova un Kandavas MJIC "Nagla" vadītāja Ieva Ozoliņa 

nagla_5.jpg kandava.jpg nagla_6.jpg kandava2.jpg kandava_3.jpg nagla.jpg cere.jpg nagla2.jpg nagla3.jpg nagla4.jpg vane.jpg vane3.jpg zante.jpg zante2.jpg zemite.jpg zemite2.jpg zemite3.jpg
facebokinstagram
<>


Jaunākās galerijas